Jak znaleźć pracę za granicą?

Jak znaleźć pracę za granicą? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dotychczas nie pracowały za granicą a zamierzają popracować poza Polską. Przypuszczalnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale na pewno jest wiele sposobów, które mogą pomóc.

Jak znaleźć pracę za granicą – podstawy

Po pierwsze należy się zastanowić co nad tym, jaki mamy podstawowy cel wyjazdu:

 • zarobki i warunki pracy,
 • atrakcyjne otoczenie i przyjazne środowisko,
 • zdobycie doświadczenia,
 • podniesienie kompetencji językowych,
 • inne powody, wyżej nie wymienione.

Zarobki i warunki pracy

W przypadku zarobków najlepsze warunki finansowe można uzyskać w Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii (w przeliczeniu na PLN). Niestety wysokość zarobków może iść w parze z wysokimi kosztami życia. Np. w Norwegii można w przeliczeniu na złotówki uzyskać stosunkowo wysokie wynagrodzenie, przy czym koszty życia w tym kraju potrafią je zbilansować. Dla porównania ciekawym wyborem są np. Czechy, gdzie zarobki są stosunkowo niższe przy czym warunki pracy wraz z dodatkowymi świadczeniami mogą stanowić ciekawy atut. Dla osoby, która nigdy nie pracowała za granicą a chciałaby sprawdzić siebie w innych warunkach pracy niż Polska, może liczyć na wiele dodatków i pomoc zarówno w znalezieniu i podjęciu pracy jak również może liczyć na pomoc w znalezieniu zamieszkania czy dojazdu do pracy. Więcej na temat możliwości pracy w Czechach znajduje się w tym artykule >>PRACA W CZECHACH<<. Jeśli ktoś dysponuje atrakcyjnym zawodem może też liczyć na szczególne uznanie ze strony Danii. W tym kraju jest specjalny program skierowany dla osób o wysokich kwalifikacja bądź dysponujących poszukiwanymi talentami a tym samym można liczyć na szczególne uznanie zarówno ze strony pracodawców jak i urzędów >>WIĘCEJ INFORMACJI<<.

Atrakcyjne otoczenie i przyjazne środowisko

Jeśli ktoś chce wyjechać do pracy i potraktować to jako ciekawą przygodę oraz spędzić czas w przyjaznym otoczeniu powinien skierować swoje kroki w miejsca, które związane z przedmiotem własnego zainteresowania. Jeśli ktoś lubi ciepły klimat, słoneczne dni i ładną pogodę niewątpliwie kraje takie jak Cypr, Hiszpania czy Włochy będą dobrym wyborem. Otwartość tamtejszych mieszkańców również sprzyja pracy za granicą. Z kolei jeśli ktoś preferuje np. wędkarstwo czy, dzikość natury to kraje takie jak Finlandia czy Norwegia są świetnym wyborem.

Doświadczenie zawodowe

Osoby które chcą zdobyć jakiekolwiek doświadczenie zawodowe powinny szukać pracy tam, gdzie jest obecnie największe zapotrzebowanie na pracowników. Rynek pracy, który wręcz chłonie ludzi to Niemcy czy wspomniane wcześniej Czechy.

Podniesienie kompetencji językowych

Ciekawą alternatywną na wybór kierunku pracy za granicą jest motywacja związana z podniesieniem kompetencji językowych. W tym przypadku szczególnie dobrym wyborem są kraje z mało popularnym językiem. Znając np. język holenderski, norweski czy szwedzki możemy w Polsce liczyć na dobrą posadę jedynie ze względu na znajomość jednego z tych języków. Osoby są takie szczególnie poszukiwane przez firmy outsourcingowe, gdzie często jedynym/głównym kryterium zatrudnienia jest znajomość takiego właśnie języka.

Własne powody

Praktycznie każda osoba może mieć swój własny powód by wyjechać za granicę do pracy. Najważniejsze w tym przypadku jest zatem by zdefiniować swój cel wyjazdu, jakie stoją za nim potrzeby a następnie wybrać ten kraj, który jest w stanie je spełnić w największym stopniu.

Jak znaleźć pracę za granicą – sposoby poszukiwania pracy

Zasadniczo są dwa sposoby poszukiwania pracy:

 • samodzielnie,
 • agencja pośrednictwa pracy.

W przypadku samodzielnego poszukiwania pracy, kiedy jesteśmy na terenie Polski, jest skorzystanie z usług serwisów informacyjnych i ogłoszeniowych z ofertami pracy lub bezpośredni kontakt z pracodawcami. Daje to nam możliwość przeszukania setek tysięcy ofert, z których na pewno któraś będzie dla nas odpowiednia.

W przypadku poszukiwania poprzez agencję pośrednictwa można zasadniczo skorzystać z czterech możliwości:

 • Publiczne agencje pośrednictwa z Polski,
 • Publiczne agencje pośrednictwa na terenie danego kraju,
 • Niepubliczne agencje pośrednictwa z Polski,
 • Niepubliczne agencje na terenie danego kraju.

Jak znaleźć pracę za granicą – publiczne pośrednictwo pracy

W przypadku publicznych agencji pośrednictwa rolę taką pełnią doradcy EURES znajdujący się na terenie każdego Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędy Pracy >>KONTAKT DO DORADCÓW EURES<<. Doradca EURES pomaga znaleźć ofertę pracy na terenie danego kraju posiłkując się ofertami spływającymi do danego urzędu lub za pomocą ofert pracy zmieszczonych w sieci EURES.

W przypadku pracy za granicą w niektóre publiczne agencje umożliwiają rejestrację w swojej bazie danych bez konieczności bycia w danym momencie w kraju, do którego chcemy wyjechać. W takim przypadku warto sprawdzić jakie możliwości oferuje urząd pracy w danym kraju. Szczegóły znajdują się opisach jak szukać pracy w danym kraju zamieszczonym w naszym poradniku na stronie głównej serwisu. Dodatkowo można skorzystać z pomocy doradców EURES w danym kraju >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Jak znaleźć pracę za granicą – niepubliczne agencje pośrednictwa pracy

W przypadku poszukiwania ofert pracy przez niepubliczne agencje z Polski konieczne jest, aby taka agencja była wpisana do rejestru zatrudnienia. Tylko i wyłącznie zarejestrowane agencje są upoważnione do świadczenia pośrednictwa pracy za granicą. Rejestr Agencji Zatrudnienia

W przypadku agencji na terenie danego kraju, również należy się zapoznać na jakich zasadach takie agencje funkcjonują. To co jest charakterystyczne, to w większości krajów takie agencje nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących pracy, ale nie jest tak w każdym przypadku. Np. w Szwajcarii agencja może pobrać prowizję, jeśli osoba poszukująca pracy podpisze umowę z pracodawcą. Kwota ta musi być oczywiście wcześniej ustalona i zapisana w odpowiedniej umowie. Na pośredników nałożone są limit opłat, których nie mogą przekroczyć.

Wracając do pierwotnego pytania „Jak znaleźć pracę za granicą?” wystarczy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na przygotowania i przystąpić do działania.