Praca Wielka Brytania

Praca Wielka Brytania – dostęp do rynku pracy 

Polacy mogą pracować na terenie Wielkiej Brytanii na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Mają również takie same prawa i obowiązki jak pozostali pracownicy z Wielkiej Brytanii a pracodawca nie może ich dyskryminować ze względu na narodowość. Do pracy nie są wymagane żadne pozwolenia.

Praca Wielka Brytania – Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii

Pracę w Wielkiej Brytanii można poszukiwać poprzez:

 • Samodzielne wyszukiwanie ofert w systemie EURES – sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia państw członkowskich EOG mająca na celu świadczenie usług w zakresie miejsc pracy na rzecz pracowników i rekrutacji dla pracodawców. Adres internetowy EURES w polskiej wersji językowej >>KLIKNIJ TUTAJ<<  lub w innych wersjach językowych >>KLIKNIJ TUTAJ<<

 

 • Skorzystanie z pomocy doradców EURES w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy Doradcy Eures mają za zadanie informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy z EOG, którzy chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz pracodawców, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów członkowskich. Jeśli szukasz pracy za granicą doradca EURES ma obowiązek pomóc Ci w znalezieniu oferty pracy oraz udzielić informacji na temat warunków zatrudnienia i pracy obowiązujących na terenie danego kraju.W celu nawiązania kontaktu z doradcą EURES należy udać się do powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy. ADRESY URZĘDÓW >>KLIKNIJ TUTAJ<<

 

 • Skorzystanie z Europejskich Dni Pracy organizowanych przez EURES >>KLIKNIJ TUTAJ<< Są to organizowanie za pomocą Internetu lub w sposób bezpośredni  targi rekrutacyjne na których osoby poszukujące pracy uzyskują pomoc w zakresie nawiązania kontaktu z pracodawcami w innych krajach europejskich. W ramach targów uczestnicy otrzymują również praktyczne porady dotyczące życia i pracy za granicą.

 

 • Bezpośredni kontakt z doradcami Eures z terenu danego kraju. Doradcy eures udzielają informacji na temat ofert pracy jak również praktycznych, prawnych i administracyjnych kwestii dotyczących mobilności na poziomie krajowym i trans granicznym. Są to pracownicy publicznych służb zatrudnienia w danym państwie członkowskim lub pracownikiem organizacji partnerskiej w ramach sieci EURES. W celu znalezienia doradcy eures na terenie danego kraju lub regionu trans granicznego >>KLIKNIJ TUTAJ<<
 • Wyszukanie ofert pracy w serwisie  W celu przeglądnięcia aktualnych ofert pracy na terenie Wielkiej Brytanii >>KLIKNIJ TUTAJ<<

 

Praca w Wielkiej Brytanii jest najczęściej wyszukiwana za pomocą urzędów pracy JobCentre Plus, sieci biur rozsianych na terenie Wielkiej Brytanii, których personel służy pomocą w znalezieniu pracy zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

Osoby poszukujące pracy zachęcane są do samodzielnego korzystania z bezpłatnego serwisu Universal Jobmatch dostępnego na stronie https://findajob.dwp.gov.uk. Jest to serwis prowadzony na zlecenie brytyjskiego Department for Work and Pensions (DWP). Serwis umożliwia rejestrację, umieszczenie CV i otrzymywanie emaili z informacją o pasujących ofertach.

 

 • Polskie agencje pośrednictwa pracy. Adresy agencji >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Rejestr agencji zatrudnienia (KRAZ) zawiera informacje nt. działających na terenie kraju agencji zatrudnienia. Wpis do rejestru jest niezbędny, jeśli dana firma chce prowadzić tego typu działalność.

Agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących pracy za pośrednictwo jako takie. Mogą natomiast pobierać opłaty z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, poniesionych na:

 • dojazd i powrót osoby skierowanej,
 • badania lekarskie,
 • tłumaczenia dokumentów.

Firma kierująca daną osobę do pracy za granicą albo pracy tymczasowej jest zobowiązana do przekazania jej na piśmie wszystkich informacji o kosztach, opłatach i innych należnościach, związanych z kierowaniem do pracy oraz podjęciem i wykonywaniem pracy za granicą.

 

 • Brytyjskie agencje pośrednictwa pracy

Agencje rekrutacyjne stanowią ważne źródło ofert pracy w większości miast Wielkiej Brytanii a ich adresów można szukać pod hasłem Employment Agencies lub Personnel Consultants w książkach telefonicznych lub w wyszukiwarkach Yellow Pages. Niektóre z nich są zarejestrowane są w Recruitment & Employment Confederation (REC).

Informacji o agencjach pośrednictwa pracy np. czy jest zarejestrowana jako legalny podmiot gospodarczy działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – Ltd. można również szukać:

 

 • Praca Wielka Brytania – Strony internetowe z ofertami pracy w Wielkiej Brytanii

www.indeed.co.uk

www.reed.co.uk

www.fish4.co.uk

http://jobs.theguardian.com

https://www.monster.co.uk

http://www.jobsite.co.uk

http://www.britishjobs.net

http://www.jobs4network.co.uk

Praca Wielka Brytania – serwisy branżowe

https://www.jobs.nhs.uk – praca w NHS (służbie zdrowia)

www.theengineer.co.uk – praca w Wielkiej Brytanii dla inżynierów

https://www.tes.co.uk/jobs/ – praca dla nauczycieli i w szkolnictwie

www.eteach.com – praca dla nauczycieli

http://www.hscrecruit.com – praca w służbie zdrowia w Irlandii Północnej

http://www.education.gov.uk/schools – praca dla nauczycieli

http://www.tesjobs.co.uk

http://www.jobs.ac.uk

http://www.schoolsnet.com

http://iloveteaching.com

www.acjobs.com – praca w rachunkowości i finansach

www.cityjobs.com

www.gaapweb.com

www.jobserve.co.uk – praca administracyjna/biurowa

www.jobsword.co.uk

www.select.co.uk

www.communitycare.co.uk – praca w pomocy społecznej i służbie zdrowia

www.bluecare.co.uk

www.nursingnetuk.com

www.doctors.recruit4health.com

www.chemjobs.net

www.gisajob.com

www.greatcare.co.uk – opieka nad dziećmi

www.childcarejobs.co.uk

www.bestbear.co.uk

Praca w Londynie

www.londonofficejobs.co.uk/

www.londonjobs.co.uk/

www.justlondonjobs.co.uk/

www.1st4jobsinlondon.co.uk

www.e4s.co.uk/jobs/london.htm

www.secsinthecity.co.uk/

www.eurolondon.com/

www.londonjobsnet.co.uk/

www.londonnet.co.uk/jobs

http://www.topcontractorjobs.co.uk/

www.allinlondon.co.uk

Praca na Jersey

http://www.gov.je

http://thisisjersey.co.uk

Praca w Irlandii Północnej

http://nijobs.com

Praca Wielka Brytania – praca sezonowa / tymczasowa

www.caterer.com – praca dla zaopatrzeniowców

www.bluedome.co.uk

www.anyworkanywhere.com

www.resortjobs.com

www.payaway.co.uk

www.summerjobs.com

www.coolworks.com

www.jobsabroadbulletin.co.uk

www.pgl.co.uk – praca na obozach wakacyjnych dla dzieci

www.pickingjobs.com

www.hotrecruit.com

www.theworkbank.co.uk

www.gapwork.com

www.gap-year.com

www.summerjobs4students.co.uk

www.justjobs4students.co.uk

www.holidaybreakjobs.com

www.canvasholidaysrecruitment.com

www.campjobs.com/index.php?action=jobseekersearch